Czym jest sublimacja w druku?

Czym jest sublimacja w druku? Sublimacja znalazła zastosowanie w branży poligraficznej, dzięki niej uzyskujemy druk na najwyższym poziomie. Druk sublimacyjny używa się do nadruków na specjalnych tkaninach, kubkach czy blachach.

Czym jest sublimacja w druku?

 Czym jest sublimacja w druku?Sublimacja jest to swego rodzaju przemiana fazowa. Tego rodzaju druk należy do technologii termotransferowych. Do jego wykonania niezbędna jest wysoka temperatura. Podczas zjawiska sublimacji polimer przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy, pomijając tym samym stan ciekły. Druk sublimacyjny przeprowadzany jest na polimerach, te natomiast przez działanie wysokiej temperatury trochę rozluźniają swoją strukturę, przez co tworzą się mikropory. Zachodzi pigmentacja tuszu wydrukowanego na papierze sublimacyjnym, który znajduje się w fazie stałej. Przez działanie wysokiej temperatury wynoszącej 155-186 stopni Celsjusza pigmenty zmieniają się w stan gazowy i parują. Gazy te przez siłę nacisku pracy termoaktywnej przekierowane są na powierzchnię sublimowaną, po czym przenikają w strukturę poliestru. Druk metodą sublimacji jest wykonywany w dosyć podobny sposób, jak ten klasyczny. Używa się do niego podstawowych kolorów. W tym rodzaju druku jednak są stosowane specjalne atramenty i odpowiedni papier transferowy. Druk sublimacyjny przeprowadzany jest w odmiennych warunkach, gdyż towarzyszy mu wysokie ciśnienie i wysoka temperatura. Tylko w ten sposób można otrzymać wysokiej jakości nadruk. Sublimacja jest bardzo nowoczesną technologią druku. Co ważne, gwarantuje wysoką jakość nadruku, nie jest przy tym kosztowną metodą.

Jakie są zalety druku sublimacyjnego?

  • niski koszt produkcji – technologia ta jest dosyć tania, a więc gadżety z wykonanym nadrukiem sublimacyjnym nie są kosztowne. Do takiego rodzaju druku nie potrzebne są również specjalistyczne i drogie sprzęty, gdyż można wykonać ten nadruk nawet w warunkach domowych
  • prostota wykonania – aby wykonać nadruk metodą sublimacji nie wymagana jest szeroka wiedza, gdyż wystarczą nam w zupełności zdolności manualne
  • krótki czas wykonania nadruku – wykonanie jednego nadruku trwa parę minut, bardziej zajmującą czynnością jest przygotowanie projektu czy stanowiska pracy
  • trwałość nadruku – druk metodą sublimacji odznacza się wysoką trwałością, tkaniny z takim rodzajem nadruku mogą być prane wiele razy, co nie wpłynie na jego jakość. Kubki z nadrukiem można myć w zmywarkach.
  • dostępność – na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących produkty potrzebne do wykonania nadruku przy zastosowaniu technologii sublimacji
  • możliwość wykonania małych nakładów – nie trzeba wykonać wielu nadruków, aby było to opłacalne
  • szybki okres zwrotu inwestycji – urządzenia do tego rodzaju nadruków są dosyć niedrogie, natomiast popyt na takie nadruki jest dosyć spory. Możemy więc się spodziewać szybkiego zwrotu takiej inwestycji.

Na jakich przedmiotach można zastosować druk sublimacyjny?

Ta technologia poligraficzna ma wiele różnych zastosowań i jest niezwykle uniwersalna. Właśnie dlatego cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Najczęściej zjawisko sublimacji używane jest jednak do znakowania odzieży. Nadruki wykonuje się na koszulkach, bluzach, czapkach, skarpetkach, czy bieliźnie. Co ciekawe, druk sublimacyjny nadaje się nie tylko na same tkaniny. Znalazł on zastosowanie również w znakowaniu innych przedmiotów, między innymi wyposażenia wnętrz. Możemy więc wykonać nadruk na takich rzeczach jak kubki, podkładki pod mysz, plecaki, piórniki, tapicerki mebli, poduszki, koce, pościele, przedmioty ceramiczne. Możliwości jest wiele. Sublimacja jest najczęściej stosowaną techniką poligraficzną w różnych branżach, gdzie strategia marketingowa zakłada znakowanie przedmiotów z elementami wizerunku danej firmy. W celu wypromowania przedsiębiorstwa do znakowania używa się haseł czy logotypu firmy. Co ważne, nadruki tą metodą poleca się wykonywać na jasnych materiałach. Jest to spowodowane właściwościami barwników używanych w owej technice. To półprzezroczyste tusze, na których ostateczną barwę wpływa także odcień zadrukowanego materiału. Właśnie dlatego należy dobrze dobrać barwę, która pozwoli na otrzymanie pożądanej jakości nadruku. Muszą być one zawsze o wiele ciemniejsze aniżeli kolor materiału, na jakim ma powstać nadruk. Jeśli chcemy uzyskać najlepszy efekt kolorystyczny, wówczas zastosujmy biały czy inną bardzo jasną tkaninę.

Kiedy warto wybrać metodę druku sublimacyjnego?

Sublimacja jest to technika wykorzystywana w materiałach, które zawierają co najmniej 70 procent poliestru w składzie. Oprócz tego dobrze, jeśli będzie to tkanina biała, czy też w innej bardzo jasnej barwie. Jeśli tkaniny są kolorowe, wówczas wykonuje się na nie nadruki w kolorze czarnym. Na rynku działa wiele firm oferujących nadruki w tej metodzie. Co ważne, wybierając ich usługi, możemy spersonalizować nadruk, aby uzyskać pożądany efekt. Druk sublimacyjny jest dobrym sposobem na otrzymanie wysokiej jakości nadruków, na przykład promujących działalność danej firmy. To innowacyjna technika, która niesie ze sobą wiele korzyści.