Fotografia co to jest ff

Fotografia co to jest ff – robienie zdjęć stało się dziś bardzo łatwe i powszechne. Praktycznie każdy ma aparat w swoim smartfonie i może robić zdjęcia, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Wielu z nas nie zwraca specjalnej uwagi ani na poprawność kadru, ani na jakość obrazu. Są jednak osoby, które przywiązują wielką wagę do jakości wykonywanych zdjęć. Kupują bardziej profesjonalny sprzęt, szukają informacji o sprzęcie. Chcą poznać proces powstawania zdjęcie, czym się różnią poszczególne części różnych aparatów. Chcą na przykład wiedzieć, co to jest ogniskowa albo czym się różni matryca APS-C od matrycy FF.

Jak powstaje zdjęcie w aparacie analogowym?

Fotografia co to jest ff
Fotografia co to jest ff

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach nikt już nie używa analogowych aparatów fotograficznych. Nadal jednak istnieją takie osoby przywiązane do tradycyjnej metody. Są to głównie artyści, osoby eksperymentujące albo takie, które twierdzą, że nic tak nie oddaje piękna świata, jak zdjęcie wykonane w starym stylu.

Zdjęcia takie robi się na kliszy zwanej inaczej negatywem. Jest to materiał światłoczuły, którego podstawowym elementem jest tlenek srebra. Kiedy fotograf naciska spust migawki, przez obiektyw do aparatu wpada światło i wprawia w ruch kryształki srebra znajdujące się na kliszy. Materiał zostaje naświetlony, ale zdjęcie nadal nie jest widoczne. W specjalnym procesie chemicznym wywołuje się zdjęcie na negatywie, a następnie przenosi się obraz na specjalny papier. Obraz zostaje utrwalony i w ten sposób powstaje papierowe zdjęcie.

W jaki sposób powstaje obraz w aparacie cyfrowym?

Wbrew pozorom proces powstawania zdjęcia w aparacie cyfrowym jest prawie identyczny jak w przypadku opisanym wcześniej. Podstawowa różnica polega na tym, że światło nie pada na kliszę a na matrycę. Jest to płytka zawierająca mikroskopijnych rozmiarów obwody elektryczne oraz elementy światłoczułe. Integralną częścią matrycy są filtry, które przepuszczają światło o określonych długościach fal. Jest ono zamieniane na ładunek elektryczny, który następnie jest przekształcany na konkretne piksele składające się na obraz. Oczywiście w aparacie cyfrowym nie ma potrzeby już niczego wywoływać, obraz powstaje natychmiast i zostaje zapisany.

Rodzaje i wielkości matryc w aparatach cyfrowych

Matryce dzielimy przede wszystkim ze względu na ich wielkość. Im większa jest matryca, tym większa przepuszczalność światła i wyższych wartości ISO można używać bez ryzyka utraty jakości. Tym samym od rozmiaru matrycy zależy także sposób uzyskania głębi ostrości. Ma ona zatem ogromny wpływ po pierwsze na jakość wykonywanych zdjęć, po drugie na cenę aparatu. Kiedy przymierzamy się do zakupu aparatu, szczególnie takiego droższego, warto się zapoznać, jakie są rodzaje matryc.

Matryca ½.3 cala stosowana jest przede wszystkim w aparatach kompaktowych. ½.3 cala to niewiele ponad 7 mm więc to bardzo mały rozmiar. Z tego powodu sam aparat może mieć niewielkie rozmiary i nie musi mieć wysokiej ceny. Należy jednak zwracać uwagę, by producent nie przesadził z ilością pikseli upchanych na matrycy. W tym przypadku więcej nie oznacza lepiej.

Zobacz najlepszych:

Matryca o wielkości 1 cal, czyli prawie 16 mm znajduje zastosowanie w droższych aparatach kompaktowych. Jest ponad dwukrotnie większa od najmniejszej, co sprawia, że jakość wykonywanych zdjęć jest dużo lepsza. Czasem warto wydać trochę więcej niż być później rozczarowanym.

Matryca 4/3 cala to już urządzenie stosowane w aparatach z wymienną optyką. Przekątna, która wynosi ponad 22 milimetry, zapewnia dobrą jakość zdjęć. Dla tej matrycy używa się także określenia Mikro Cztery-trzecie.

Matryca APS-C to najpopularniejszy model, który montowany jest w większości cyfrowych lustrzanek i aparatów bezlusterkowych, niezależnie od półki cenowej. Przekątna 27 mm zapewnia odpowiednią jakość odwzorowania obrazu.

Matryca pełnoklatkowa (FF – full frame). Jej nazwa wzięła się stąd, że przekątna wynosi 35 mm, co odpowiada wielkości klasycznej klatki filmowej. Im większa matryca, tym lepsza jakość obrazu, ponieważ piksele mogą mieć większy rozmiar i tym samym na każdy piksel pada więcej światła. Z tego powodu matryca FF montowana jest w profesjonalnych aparatach z wyższej półki. Ich ceny mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Matryca FF zapewnia jednak tak wysoką jakość obrazu, że czasami warto wydać tak poważną kwotę.

Matryca średnioformatowa to już produkt z najwyżej półki. Aparaty wyposażone w taką matrycę wykorzystywane są najczęściej przez fotografów pracujących dla agencji reklamowych. Dzięki takiemu sprzętowi można robić zdjęcia wielkoformatowe o bardzo wysokiej rozdzielczości. Umieszczona potem na ogromnym bilbordzie fotografia ciągle zachowuje bardzo wysoką jakość.

Czym się więc różni matryca APS-C od matrycy FF? Wielkością, popularnością, jakością wykonanych zdjęć, ale przede wszystkim ceną.

Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na to, w jaką matrycę jest wyposażony. Rozważyć należy przede wszystkim stosunek jakości do ceny i to do czego jest nam ten aparat potrzebny. Można przecież także robić udane zdjęcia smartfonem, w którym matryca ma rozmiar zaledwie 1/3 cala.