Jaki telewizor do małego mieszkania?

Jaki telewizor do małego mieszkania? W większości domów najważniejszą rolę odgrywa salon oraz ustawiony tam telewizor. Stanowi on źródło rozrywki dla całej rodziny, co jednak kiedy nasze mieszkanie jest niewielkie? Nie musimy wcale rezygnować z telewizora, wystarczy jedynie odpowiednio go dobrać.

Jaki rozmiar telewizora do niewielkiego pomieszczenia?

W małych pokojach sprawdzi się oczywiście niewielki telewizor. Podczas doboru odpowiedniej przekątnej powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jaki dystans dzieli między telewizorem a miejscem, z którego będziemy go oglądać. Optymalnym rozwiązaniem przeważnie okazuje się zakup modelu 32-calowego. Nawet krótki dystans nie będzie przeszkadzał i wpływał niekorzystnie na jakość oglądanego programu. Aby, uzyskać jeszcze lepsze efekty, możemy zainwestować w model HD czy Full HD, w ten sposób uzyskamy doskonałą jakość obrazu, pomimo niewielkiej dysponowanej przez nas przestrzeni.

W jakich pomieszczeniach okaże się dobrym wyborem mały telewizor?

Mały telewizor polecany jest do niewielkiej kuchni czy salonu. Decydując się na telewizor Full HD, obraz oglądany nawet z bliska, nie będzie posiadał złej jakości. Wybierając telewizor do pokoju dziecka, będzie on służyć nie tylko do oglądania kreskówek, ale także do grania w gry na konsole, wówczas jego odpowiedni rozmiar jest także ważny. Urządzenie w małym pokoju dziecięcym nie może zajmować dużo miejsca, a zarazem musi odznaczać się dobrą jakością obrazu, aby nie zaszkodzić oczom młodego człowieka.

Dlaczego tak istotna jest odległość od telewizora?

Aby móc korzystać z jak najlepszej rozdzielczości, nie należy zakupić jak największego ekranu. Zbyt duży sprzęt w małym pokoju spowoduje to, iż nasz wzrok będzie musiał nieustannie przesuwać się z lewa do prawa, aby móc uchwycić cały obraz, co wpłynie na niego bardzo negatywnie. Może to doprowadzić do bólu oczu, głowy i szyi, a sam obraz nie będzie zachwycał. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia o mniejszej przekątnej oraz rozdzielczości HD, dobrym wyjściem jest również model z technologią Ambilight, dzięki której ekran stanie się optycznie większy, a obraz nabiera głębi. Aby, oglądanie telewizji było dla nas komfortowe i bezpieczne, dobór właściwej odległości i modelu telewizora jest bardzo ważną kwestią.

Co musi posiadać telewizor do niewielkiego pokoju?

  • Sterowanie gestami i głosem

Bardzo przydatna opcja zwłaszcza w małych pokojach. Takie modele zostały wyposażone w mikrofon odbierający nasze komendy, natomiast sensor ruchu odbiera wszelkie gesty. W ten sposób tradycyjny pilot nie jest już nam potrzebny, a telewizorem możemy prosto i szybko sterować nie podnosząc się z kanapy.

  • Właściwe złącza

Jeśli chcemy korzystać z urządzenia na wiele sposobów, przydadzą nam się złącza HDMI, USB i DVI. Dzięki nim w sprzęt, będziemy mogli kiedyś podpiąć wszelkiej maści dodatkowe urządzenia.

  • Odświeżanie telewizora

Dobrze, jeśli prędkość odświeżania jest jak najwyższa. Dzięki niej obraz jest płynny, nie zacina się i nie zauważymy na ekranie pixeli. Powinna ona wynosić minimum 200 Hz.

Gdzie najlepiej postawić telewizor?

Jaki telewizor do małego mieszkania?Jeśli już zdecydowaliśmy się na telewizor o odpowiednich parametrach i wielkości, czas wybrać mu miejsce. Dobrą propozycją do małych pokojów, jest umieszczenie telewizora na ścianie. Niestety nie zawsze taki montaż jest możliwy, wszystko zależy od rodzaju wykonania ściany. Montaż naścienny sprawi, iż nasze urządzenie nie będzie zabierało nam cennego miejsca na stoliku czy innym meblu. W sklepach dostępnych jest wiele specjalnych uchwytów do telewizora, przed ich zakupem należy jednak zapoznać się z wagą samego telewizora i jego przekątną, aby wybrać odpowiedni produkt. Innym miejscem, gdzie możemy postawić telewizor, jest wnęka, co umożliwi nam również zamaskowanie nieestetycznie wyglądających kabli. Tradycyjną propozycją jest postawienie go na stoliku. Aby, zmniejszyć ilość kabli lepiej postawić na model wyposażony w połączenia bezprzewodowe. Nie warto stawiać telewizora na podstawach, które zajmą dodatkową ilość wolnej przestrzeni i sprawią, że stolik będzie wydawał się zapełniony.

Jaką technologię wybrać?

Do wyboru mamy technologię LCD, plazma i OLED. Coraz rzadziej wybiera się telewizory plazmowe, które nie odznaczają się jakąś szczególnie dobrą jakością. Lepszym rozwiązaniem jest technologia LCD, udostępniająca wysokiej jakości obraz. Najbardziej kosztowną, ale jak dotąd najlepszą technologią jest OLED. Modele te produkowane są w jakości Full HD, prawdopodobnie będą dostępne także sprzęty w wersji 4K. Niestety dla wielu z nas cena takiego telewizora jest zbyt wygórowana. Za taki model należy dać nieraz nawet kilkanaście tysięcy złotych, pomimo doskonałej jakości czerni i rewelacyjnego kontrastu jest to dla wielu osób zbyt wysoka cena. Jeśli nasz budżet nie pozwala nam na taki wydatek, najlepiej jest wybrać telewizor w technologii LCD.

Jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt duże, warto zadbać o to, aby wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne. Telewizor musi być postawiony w takim miejscu, aby nie przeszkadzał innym domownikom.