Badania geotechniczne – kiedy i czy powinniśmy je wykonać

Badania geotechniczne – kiedy i czy powinniśmy je wykonać – kupując działkę pod własny dom zazwyczaj od razu mamy w głowie wizję naszego przyszłego lokum. Mimo, że zazwyczaj planujemy wyłącznie jego zewnętrzny wygląd (a często i wnętrze, ale czysto pod względem aranżacyjnym), z tyłu głowy mamy też obecność piwnicy albo podziemnej kondygnacji, będącej bardzo przydatną między innymi do składowania większych rzeczy (w tym parkowania samochodów), ale i organizacji przytulnego warsztatu, składziku czy pomieszczeń użytkowych, do których niekoniecznie będziemy chcieli zaglądać bardzo często.

Powinniśmy o tym pomyśleć już na etapie kupowania działki, gdyż nie każdy grunt nam na to pozwoli. Jak sprawdzić, czy ten konkretny nam to umożliwi, czy też nasz plan piwniczenia przyszłego domu spali na panewce? Wystarczy przeprowadzić badania geotechniczne.

Dlaczego warto zdecydować się na badania geotechniczne?

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, badania geotechniczne powinniśmy przeprowadzić wtedy, gdy chcemy pokusić się o piwnicę w naszym przyszłym domu – i najlepiej to zrobić jeszcze przed zakupem działki. Piwnicy nie powinniśmy budować, jeśli woda gruntowa jest bardzo wysoko – wtedy będzie to nie tylko niełatwe do wykonania, ale i po prostu kosztowne. Stając przed taką sytuacją nie rezygnujmy jednak z działki – to nie jest jej wada, a jedynie czynnik, który uniemożliwi nam zbudowanie własnej piwnicy.

Badania geotechniczne są nam więc w stanie udzielić informacji na temat tego, czy dom będziemy w stanie wyposażyć w kondygnację podziemną. Mogą nam również powiedzieć (zwłaszcza w przypadku ogromnych działek), gdzie będziemy mieli do czynienia z najbardziej optymalnymi warunkami glebowymi do postawienia domu (jego fundamenty zawsze znajdują się w końcu pod ziemią), a w którym miejscu będzie to bardziej kosztowne.

Co musi zawierać dokumentacja geotechniczna?

Badania geotechniczne są przeprowadzane przez profesjonalnego geotechnika i polegają na przeprowadzaniu odwiertów (zazwyczaj o głębokości nieprzekraczającej 5m). Trwają około godziny (choć czas ten może ulec przedłużeniu, jeżeli będziemy potrzebowali większej ilości odwiertów), a sam proces ich wykonania powinien zakończyć się otrzymaniem przez nas dokumentacji geotechnicznej, składającej się z części opisowej i graficznej (ta druga zawiera sobie mapkę z określonymi miejscami odwiertów, ale i przekrojami geotechnicznymi, dającymi nam wgląd w to, co tak naprawdę zostało zrobione). Prawidłowa dokumentacja geotechniczna powinna zawierać:

  • opis warunków wodnych – w jego obrębie powinna się znaleźć informacja na temat głębokości zalegania wód gruntowych, kluczowa w całym badaniu geotechnicznych; zadbajmy też o to, aby dokumentacja posiadała również prognozę z wahaniem tejże głębokości;
  • graficzne przedstawienie miejsc odwiertów oraz przekrojów geotechnicznych, o których już wcześniej wspomnieliśmy;
  • wnioski i zalecenia – profesjonalny geotechnik jest w stanie określić, czy rozsądne jest wykonywanie określonych przez nas z góry działań na przedstawionej mu działce; w związku z tym powinien opisać wszelkiego rodzaju zalecenia (bazujące ściśle na przeprowadzonych przez niego badaniach), w tym takie związane z rodzajem i stanem gruntów, na których stanie nasz dom, a w których zostaną osadzone jego fundamenty, ale też przedstawiające ewentualne możliwości odwodnienia (jeżeli takowe istnieją), sposoby zabezpieczenia skarp czy też środki mające na celu zagwarantowanie nam bezpieczeństwa w czasie budowy i już po niej;
  • dokładny plan oraz wizualizacje – część graficzna całej dokumentacji powinna przedstawiać wszystkie elementy badania, ale i naszej działki, prosto tłumacząc wszystkie wnioski przedstawione w formie opisowej;
  • formularze do dodatkowych badań terenowych – jeżeli badania geotechniczne nie są w stanie udzielić nam pewnej odpowiedzi na temat działki, do dokumentacji często dołączane są formularze i wnioski służące wykonaniu dodatkowych badań.

Co jeszcze powinniśmy zrobić oprócz przeprowadzenia badań?

Niezależnie od tego, jaki rezultat przyniosą wykonane przez profesjonalnego geotechnika badania geotechniczne, zawsze powinniśmy wszystko zbadać na własną rękę. Najbardziej wymierne będzie tutaj przejście się dookoła działki i spojrzenie na budynki postawione przez sąsiadów – jeżeli zawierają w sobie piwnice, może to być dobry znak, choć nie powinniśmy wejść w niego ślepo. Zadbajmy też o to, by spojrzeć na studnie gospodarskie – jeśli oczywiście takowe znajdują się w miejscu, w którym mamy naszą działkę. Jeżeli znajdująca się w nich woda jest na wysokim poziomie, może to być dla nas alarmujące. Te wszystkie aspekty jednak traktujmy jako wstępne badanie, konfrontując je z profesjonalnymi badaniami.

Podsumowanie

Choć o czymś takim, jak badania geotechniczne nie każdy kiedykolwiek słyszał, są one czymś niemal koniecznym do wykonania przy kupowaniu działki – przynajmniej jeśli chcemy nasz przyszły dom wyposażyć w piwnicę lub cokolwiek innego, co miałoby się znajdować pod ziemią. Pamiętajmy, aby po ich wykonaniu uzyskać odpowiednią dokumentację będącą nie tylko potwierdzeniem właściwego jego wykonania,