Kostka brukowa 4 cm – ile na palecie?

Kostka brukowa 4 cm – ile na palecie? Nie da się ukryć, że kostka brukowa to na dzień dzisiejszy jeden z najpopularniejszych materiałów, który charakteryzuje się nie tylko ponadprzeciętną trwałością, ale dodatkowo jest stosunkowo łatwy w czyszczeniu. Całość jest bardzo przyjemna dla oka, zapewne dlatego tak wiele osób decyduje się na kostkę.

Czym mogą różnić się od siebie kostki brukowe? Jak wybrać rozmiar kostki brukowej? Jak dobrać odpowiedni kolor kostki brukowej? Ile kostki brukowej znajdzie się na 4 cm palecie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym mogą różnić się od siebie kostki brukowe?

W pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że kostki brukowe mogą się od siebie różnić wieloma parametrami. Jedną z najczęstszych różnic jest kolor. W zależności od tego, jakiego cementu użyją producenci, a także jakie barwniki zostaną zastosowane, to otrzymamy różne barwy. Istnieją egzemplarze o następujących kolorach: zielony, żółty, grafitowy, brązowy, czerwony, szary, niebieski. Kolejną różnicą pomiędzy kostkami może być kształt. Wybierać możemy zarówno ciekawe, klasyczne, jak i te geometryczne. Warto wspomnieć o tych ekologicznych, które przepuszczają wodę i umożliwiają zachowanie odpowiedniego poziomu wód gruntowych. Jedną z ostatnich różnic są krawędzie i powierzchnia. Przede wszystkim te pierwsze mogą być nieregularne i imitować kamień. Dla fanów nieco innych rozwiązań producenci oferują  krawędzie ukośne, ostre bądź zaokrąglone. Powierzchnia kostki brukowej może być zarówno szorstka, jak i głada. Ta pierwsza najczęściej pokryta jest granitem, kwarcem, bazaltem. 

Jak wybrać rozmiar kostki brukowej?

Bardzo istotną kwestią podczas wyboru kostki brukowej jest wybór odpowiedniego rozmiaru. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na podstawową zasadę, która mówi, że na dużych powierzchniach zdecydowanie najbardziej interesująca jest nieco większa kostka brukowa, a nawet płyty. Jeśli jednak przestrzeń jest ściśle ograniczona lub bardziej skomplikowana, wówczas optymalniejsza wydaje się być kostka drobniejsza. Dlaczego to właśnie tak powinno wyglądać? Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że drobny bruk charakteryzuje się tym, że może być precyzyjnie ułożony nawet w przypadku wąskich i trudnodostępnych miejsc. Nie zapominajmy jednak, że większe płyty są w stanie optycznie powiększyć przestrzeń. Z reguły jednak wykorzystanie jej w tym celu nie jest dobrym pomysłem i warto się nad tym zastanowić. Układanie dużej kostki w przypadku małych powierzchni bezpośrednio wiąże się z nieekonomicznością. Jak to jest możliwe? W takich sytuacjach niezbędne jest robienie licznych docinek materiału, a to wiąże się z marnotrawstwem kostki brukowej. 

Odpowiedni kolor kostki brukowej – jak dobrać?

Podczas wybierania kostki brukowej jedną z istotniejszych kwestii jest jej kolor. Brukarstwo musi być nie tylko efektywne, ale także ciekawie się prezentować. Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie, na rynku budowlanym znajdziemy wiele różnych kolorów, a ostateczny wybór często zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pomimo wszystko warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. W praktyce istnieje kilka koncepcji, na podstawie których dobierany jest kolor kostek. Największą popularnością jest dobieranie w zależności od temperatury barwy. W takich przypadkach ciepłe kolory łączone są z tymi ciepłymi, natomiast chłodne z chłodnymi. W konsekwencji uda nam się uniknąć nieprzyjemnych dla oczu dysonansów. Niektórzy decydują się jednak na układanie kostki w sposób kontrastowy. Jest to nietuzinkowe rozwiązanie, jednakże jeśli odpowiednio to przemyślimy, wówczas końcowy efekt może być w pełni satysfakcjonujący. Wszystko musimy jednak robić z wyczuciem i ze smakiem, bowiem nie może być zbyt dużo przypadków. Ciekawe jest połączenie bieli i grafitu bądź żółci razem z fioletem. Eksperymentowanie jest jak najbardziej pożądane, jednakże pamiętajmy o tym, aby zapytać się o radę specjalistów- często wydaje nam się, że poszczególny zestaw kolorów może prezentować się interesująco, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że do budynków w nowoczesnym stylu stosuje się z reguły zimne barwy, natomiast architektura klasyczna to najczęściej barwy ciepłe. 

Ile kostki brukowej 4 cm na palecie?

Kostka brukowa to wyrób o dość prostym i uniwersalnym kształcie. Zazwyczaj możemy układać ją na kilka sposobów, mieszając różnego rodzaju rządki- w zależności od indywidualnych preferencji. Wiele osób zastanawia się, ile kostki brukowej 4 cm zmieści się na palecie. Jaka jest odpowiedź na to pytanie? Na jednej palecie zmieści się 15,12 m2, natomiast waga wynosi około 90 kilogramów. W przypadku kostki brukowej 8 cm na palecie zmieścimy 8,64 m2, a waga całości oscyluje w granicach 180 kilogramów. Jeśli chodzi o kostkę o grubości 6 cm, na jednej palecie zmieści się 10,8 m2, a waga całości wynosi około 130 kilogramów.