Jak otworzyć sklep internetowy na Allegro?

Jak otworzyć sklep internetowy na Allegro? Allegro jest jednym z największych i najczęściej wybieranych tak zwanych portali aukcyjnych w Polsce. Aby dotrzeć do maksymalnej liczby klientów warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje. Jak założyć sklep internetowy na Allegro?

Kto może otworzyć sklep na Allegro?

Najprostsza odpowiedź na pytanie kto może założyć sklep internetowy w serwisie Allegro brzmi – po prostu każdy. Nie jest to zależne w żadnym wypadku od tego czy mamy już założoną firmę, czy działamy w ramach działalności nierejestrowanej. Okazuje się bowiem, że sklep na Allegro może założyć nawet osoba prywatna.

Konto prywatne czy firmowe?

To, czy mamy założoną firmę czy korzystamy z serwisu jako osoba prywatna ma natomiast znaczenie gdy podejmujemy decyzję co do rodzaju zakładanego konta. Konto firmowe różni się znacząco od konta prywatnego i daje sporo możliwości tak początkującym, jak i dużym przedsiębiorcom.

Największą zaletą konta firmowego jest to, że możemy zlecić jego prowadzenie komuś innemu. Oznacza to, że będąc osobą zarządzającą firmą nie musimy ani samodzielnie prowadzić takiego konta, ani udostępniać postronnym osobom danych do logowania. Dzięki funkcjom dostępnym na koncie firmowym możemy po prostu wyznaczyć dowolną osobę do obsługi naszego sklepu.

Chociaż założenie konta firmowego wymaga prowadzenia zarejestrowanej działalności i dodatkowej weryfikacji danych, to ma swoje niezaprzeczalne plusy – choćby system automatycznego fakturowania.

Dla użytkowników natomiast wielkie znaczenie może mieć to, że przy nazwie naszego konta będzie widniał napis: firma. Ma to niebagatelny wpływ na zaufanie do naszego konta i oferowanych przez nas produktów. Co więcej – tylko konto firmowe odznaczone zostać może jako Super Sprzedawca. Jest to gwarancja świadczenia najwyższej jakości usług i często przesądza o tym, czy ktoś zdecyduje się na dokonaniu nas zakupu, czy nie.

Jedynym minusem konta firmowego w stosunku do prywatnego jest to, że tego firmowego nie możemy dzielić z osobą, z którą jesteśmy w związku małżeńskim. Istnieje co prawda możliwość zmiany wcześniej utworzonego profilu prywatnego na firmowy, jeśli jednak współdzielimy z kimś konto, dane tej osoby zostają usunięte w trakcie transformacji.

Jak otworzyć sklep na Allegro?

Decyzja podjęta – zakładamy sklep. Pytanie brzmi: jak to zrobić? Sprawdźmy jak to wygląda krok po kroku.

Rejestracja

Pierwszym krokiem jest oczywiście rejestracja na portalu. Zgodnie z przytoczonymi wcześniej argumentami, w przypadku zamiaru prowadzenia sklepu najlepiej jest się zdecydować od razu ma konto firmowe. Jeśli jednak początkowo założymy prywatne, to nic straconego. Zawsze później możemy zmienić model konta.

W trakcie rejestracji podać musimy kilka ważnych informacji takich jak:

  • Login,
  • Adres mailowy,
  • Hasło do konta,
  • Numer telefonu,
  • Dane firmy.

Jak otworzyć sklep internetowy na Allegro?Wybór loginu jest niezwykle ważny, bowiem jest to nie tylko nazwa użytkownika, którą podawać będziemy przy logowaniu do sklepu, ale w ogóle nazwa naszego konta. Oznacza to, że właśnie tę nazwę będą widzieli użytkownicy robiący zakupy w naszym sklepie w witrynie Allegro. Najlepiej jest więc użyć w tym miejscu nazwy naszego sklepu.

Podobnie jest w przypadku adresu mailowego. Również najlepiej będzie, jeśli będzie to adres firmowy, łatwo dostępny dla każdej osoby obsługującej sklep. Co istotne, nie możemy podać w tym miejscu adresu, który dopiero mamy zamiar utworzyć. Musi to być adres aktualny i autentyczny, ponieważ to właśnie nań witryna wyśle wiadomość dzięki której potwierdzimy rejestrację naszego sklepu. Będzie to zawarty w mailu link, na który należy kliknąć.

Wybierając hasło pamiętajmy, by spełniało wszystkie standardy bezpieczeństwa. Powinno być niemożliwe do odgadnięcia przez osobę postronną, a więc najlepiej by składało się zarówno z małych, jak i dużych liter. Dobrym pomysłem jest dodanie także cyfr i znaków specjalnych.

Zakładając konto musimy podać także numer telefonu. Nie jest jednak dobrym pomysłem podawanie naszego prywatnego numeru. Numer ten będzie potrzebny do obsługi sklepu, lepiej więc by był to telefon służbowy, do którego dostęp będzie miała każda osoba zajmująca się prowadzeniem sklepu.

Na koniec musimy wprowadzić dane firmy. Będą one widoczne dla kupujących, co bezpośrednio przekłada się na ich zaufanie do naszego sklepu.

Weryfikacja

Kiedy już potwierdzimy założenie konta klikając w link otrzymany na skrzynkę mailową, przychodzi czas na weryfikację naszego sklepu. Aby jej dokonać, musimy wysłać drobną kwotę (zazwyczaj około złotówki) na podane przez Allegro konto. Co ważne, przelew musimy wykonać z konta firmowego. W ten sposób Allegro weryfikuje zgodność podanych przez nas danych.

Nie musimy się też martwić, że stracimy ową drobną kwotę przelaną na konto portalu. Po dokonaniu weryfikacji jest nam ona zwracana w formie obniżenia wysokości prowizji płaconych w witrynie za czynności związane z prowadzeniem sklepu.

Załóż sklep

Kiedy nasze konto jest już założone i zweryfikowane, Allegro umożliwia nam założenie własnego sklepu. Oznacza to, że poza wystawianiem standardowych aukcji, możemy w ramach witryny stworzyć własną stronę dla oferowanych przez nas produktów. Wymaga to jednak wykupienia przez nas abonamentu Allegro.