Pianka neoprenowa – jak prać?

Pianka neoprenowa – jak prać? Pianka neoprenowa to element podstawowego wyposażenia nurków, surferów czy osób uprawiających kitesurfing. Idealne właściwości termoizolacyjne, wytrzymałość i elastyczność neoprenu sprawiają, że jest to materiał idealny do produkcji kombinezonów do sportów wodnych. Niestety, użytkownicy narzekają czasem na nieprzyjemny zapach kombinezonu po długotrwałym użytkowaniu lub nieprawidłowym wysuszeniu. Jak rozwiązać problem? W jaki sposób prać piankę neoprenową, aby nie straciła swoich właściwości?

Jak często prać piankę neoprenową?

Na pytanie o częstotliwość prania pianki neoprenowej można usłyszeć bardzo różne odpowiedzi. Niektórzy twierdzą, że neoprenu w ogóle nie ma sensu prać, a kombinezon po prostu każdorazowo należy wysuszyć w przewiewnym miejscu i po problemie. Niestety, sytuacja nie jest wcale tak jednoznaczna. Samo suszenie może nie wystarczyć, szczególnie, jeśli nurkujemy w zbiornikach o niezbyt czystej wodzie. To samo dotyczy jednak również na przykład bardzo słonych wód o wysokiej zawartości minerałów. W każdym takim przypadku na piance po użytkowaniu pozostawać mogą osady, których pozostawienie może prowadzić nie tylko do nieprzyjemnego zapachu kombinezonu, ale również do jego szybszego niszczenia.

Aby przeciwdziałać procesom starzeniowym pianki neoprenowej, warto poświęcić nieco czasu na jej prawidłową konserwację. Zazwyczaj wystarczy po każdym użytkowaniu dokładnie wypłukać kombinezon w ciepłej wodzie. W tym celu wystarczy go po prostu zanurzyć na jakiś czas w wannie lub misce z wodą. Po wypłukaniu piankę trzeba rozwiesić, najlepiej na wieszaku w przewiewnym miejscu i pozwolić całkowicie wyschnąć.

Pranie z wykorzystaniem wybranego łagodnego detergentu wystarczy zwykle przeprowadzić raz w roku. Częściej, jeśli nurkujemy w bardzo brudnej wodzie, lub kombinezon jest wyjątkowo często użytkowany i nie zawsze zdąży całkowicie wyschnąć. W takim wypadku pranie usunie nie tylko zabrudzenia i osady, ale również nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Jakich środków używać do prania pianki neoprenowej?

Do zwykłego płukania pianki neoprenowej nie potrzeba żadnych specjalnych środków. Silne detergenty mogłyby uszkodzić delikatną strukturę pianki.  Chcąc dokładniej wyprać piankę, usuwając pozostałości osadów mineralnych czy innych zabrudzeń, można skorzystać z delikatnych środków myjących. Sprawdzą się żele do higieny intymnej, delikatne mydła dla niemowląt lub żele pod prysznic.

W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń lub jeśli chcemy odświeżyć kombinezon przed nowym sezonem, można skorzystać ze specjalnych środków do czyszczenia neoprenu. Można je nabyć w stacjonarnych sklepach ze sprzętem do nurkowania lub online.

Pranie pianki neoprenowej – na co zwracać szczególną uwagę?

Pranie pianki neoprenowej nie jest niczym skomplikowanym. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pozwolą zachować strój w jak najlepszym stanie przez długi czas:

  • piankę neoprenowa należy prać ręcznie – nie wolno prać jej w pralce ani oddawać do czyszczenia w pralniach chemicznych,
  • piankę należy prać w chłodnej lub ciepłej wodzie; zbyt gorąca woda może prowadzić do szybszego starzenia się neoprenu i pogorszenia jego parametrów użytkowych,
  • do prania nie należy używać żadnych silnych detergentów, wybielaczy, proszków do prania ani odplamiaczy przeznaczonych do zwykłych tkanin. Neopren posiada zupełnie odmienną strukturę niż dzianiny czy tkaniny i środki takie mogą zaszkodzić.

Piankę neoprenowa pierzemy  zamaczając w wodzie, a następnie delikatnie wypłukując i wygniatając. Nie należy jej gwałtownie pocierać czy wykręcać. Pranie przypomina raczej mycie niż tradycyjne pranie ręczne odzieży. Wynika to z odmiennej struktury pianki neoprenowej, która jest bardziej gumą, niż tekstylnym materiałem. Można przyjąć więc, że  wszystko, co mogłoby zaszkodzić gumie, zaszkodzi również kombinezonowi z pianki neoprenowej.

Jak suszyć piankę neoprenową po praniu?

Suszenie pianki neoprenowej ma podstawowe znaczenie dla jej prawidłowej konserwacji. To tym bardziej istotne, że piankę suszymy niezależnie od prania, po każdym użyciu. Dokładne wysuszenie pianki po zdjęciu gwarantuje uniknięciu nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Pianka neoprenowa – jak prać?Piankę suszyć należy w przewiewnym miejscu, po rozwieszeniu. Suszenie rozłożonego kombinezonu nie zapewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Najlepiej, jeśli kombinezon do suszenia zawiesimy na wieszaku, pozwoli to uniknąć odkształceń.  Najlepiej jednak, aby było to miejsce zacienione, gdyż bezpośrednie działania słońca może przyspieszyć starzenie materiału. Pianki neoprenowej nie suszymy w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy klimatyzatory.

Najważniejsze jest zapewnienie wystarczającej cyrkulacji powietrza. Idealne będzie więc miejsce przewiewne lub wentylowane. To istotne, ponieważ duże znaczenie ma możliwie krótki czas suszenia. Zbyt długie pozostawienie pianki mokrej może powodować powstawanie nieprzyjemnej, czasem trudnej do usunięcia woni. Oczywiście, pianek neoprenowych nie należy również umieszczać w suszarkach bębnowych!

Podsumowując – gwarancją sukcesu podczas prania pianki neoprenowej jest zastosowanie delikatnych detergentów, ciepłej wody i łagodne obchodzenie się z kombinezonem. Po praniu piankę należy wysuszyć w przewiewnym miejscu i gotowe. Prawidłowa konserwacja zapewni zachowanie przez długi czas najwyższej jakości neoprenu.