Jakie obciążenie wytrzyma komoda?

Jakie obciążenie wytrzyma komoda? Do urządzenia wnętrza wykorzystuje się przeróżne meble. Sporo zależy oczywiście od przeznaczenia danego pomieszczenia. Często chodzi też o to, aby wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Jednym z bardziej popularnych mebli – zwłaszcza do domów i mieszkań – są komody. Występują one w różnych wzorach i modelach. Mają od jednej do kilku szuflad, a czasem i szafki, można więc przechowywać w nich różne rzeczy: ubrania, pościel, ale i zabawki, narzędzia do domowego majsterkowania, przedmioty związane z jakimś hobby itp. Wiele osób zaczyna się też interesować tym, czy na komodzie można coś postawić i ile maksymalnie może to ważyć. Jakie obciążenie może wytrzymać komoda?

Jak kupić komodę?

Jak wiele osób, kupując komodę, od razu wie, czy będzie na niej stało coś naprawdę ciężkiego: spore akwarium z rybkami, inna szafka albo witrynka z zastawą stołową lub ozdobami. Jeśli komoda ma służyć nie tylko przechowywaniu rzeczy, ale i jako “parter” wyższej konstrukcji, powinna móc unieść i utrzymywać przez lata spory ciężar. Czy jednak każdy producent pisze gdziekolwiek, ile może unieść taki mebel? Warto się co do tego upewnić, kupując konkretną komodę. Jeżeli takiej informacji nie ma na żadnym dokumencie dołączonym do mebla, warto zapytać o to sprzedawcę.

Komody do samodzielnego składania

Ostatnimi laty w sprzedaży jest sporo mebli do samodzielnego składania. Całość jednego takiego mebla nie waży w takich przypadkach za dużo, bo zbyt duża waga poszczególnych elementów utrudniałaby samodzielne składanie. A niezbyt wysoki ciężar komody może podsuwać pytanie, czy na meblu można postawić coś cięższego, niż niewielki kwiatek w doniczce albo kilka książek. Z czymś większym i bardziej masywnym może tu być problem.

Elementy, które można samodzielnie złożyć zwykle pozostają razem ze sobą dzięki różnym wypustkom i zaczepom, a nie dzięki solidnemu stolarskiemu klejowi (o ile komoda jest wykonana z drewna). A to może mieć wpływ na stabilność komody obciążonej np. inną szafką pełną rzeczy.

Jak zrobiona komoda może wytrzymać większe obciążenie?

Jakie obciążenie wytrzyma komoda?Trzeba pamiętać, że już same rzeczy schowane w komodzie też mają swój ciężar. Czyli nawet jeśli na komodzie nie stoi już nic ciężkiego, sam mebel jest już dodatkowo obciążony. A to może mieć wpływ na jego wytrzymałość  Jeśli więc sama komoda jest zrobiona z mało solidnych elementów, to nawet samo przeładowanie jej rzeczami może mieć negatywny wpływ na jej stabilność.  O stawianiu na niej czegoś dodatkowego o sporej masie może już wtedy nie być mowy. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo domowników, zwłaszcza gdy w domu mieszkają małe dzieci.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z meblem zrobionym np. z solidnego drewna, można liczyć na to, że udźwignie on dość spory ciężar, jednak odpowiednio wyważony.

Czasem komody są wytwarzane z innych, niż drewno materiałów, ale i tu istotna jest ich jakość, grubość, sposób łączenia poszczególnych elementów itd.

Komody są bardzo różne

Oglądając komody, można w końcu zauważyć spore różnice między niektórymi modelami. Czasem już po samym wyprofilowaniu górnej części mebla można odgadnąć, że producent nie przewidział możliwości stawiania na komodzie ciężkich rzeczy, a co najwyżej może być to miejsce na jakieś lekkie ozdoby.

Aby sprawdzić, jakie obciążenie wytrzyma komoda, warto zwrócić uwagę na całość mebla i sposób wykończenia. Jeśli producent nie określił dokładnie możliwego obciążenia, warto zapytać o to sprzedawcę. Często sklep ma kontakt z firmą produkująca konkretne meble z jego asortymentu i łatwo mu ustalić pewne dodatkowe informacje. Trochę gorzej jest, gdy mamy do czynienia ze starszym meblem. Tu już czasem nie ma kogo zapytać o pewne rzeczy, bo np. firma, która wykonała komodę już nie istnieje. Do tego dochodzi jeszcze wiek mebla i stopień jego zużycia oraz stan ogólny. Wraz z biegiem czasu niektóre przedmioty tracą swoje pierwotne właściwości.

Kiedy ciężar nie ma znaczenia?

Jeśli z góry zakłada się, że na komodzie będą stały lekkie bibeloty czy ozdoby, właściwie nie ma się o co martwić. To wytrzyma nawet dość delikatny mebel. Ważna jest jednak stabilność komody, żeby nic z niej nie spadło z byle powodu. Zdarza się, że samo poruszanie się domowników powoduje lekkie wstrząsy – pewnie niejeden kwiatek spadł w wyniku tego z jakiejś półki. Stąd tak istotna jest obserwacja mebla i jego reakcji na normalne życie toczące się wokół niego na co dzień.

Jeśli natomiast ktoś z góry zakłada, że chce kupić komodę, na której będzie stało coś ciężkiego, czasem lepiej taką komodę zamówić podając wykonawcy wymogi także dotyczące wytrzymałości na spory ciężar ustawiony na komodzie.

Trzeba pamiętać, że wiele gotowych mebli jedynie stwarza pozory solidności. Po dotknięciu okazuje się, że to co wygląda na drewno dębowe, jest jakimś tworzywem sztucznym oklejonym stosowną okleiną imitującą dąb. Dlatego tak ważne jest, aby kupowaną komodę dokładnie obejrzeć, dotknąć oraz zwrócić uwagę na sposób wykończenia. Wszak wraz z biegiem czasu, komoda będzie się zużywać i niestaranne wykonanie może stanowczo skrócić jego żywotność.