Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron

Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron – według statystyk ilość rozwodów stale rośnie, przez co na rynku pojawia się coraz więcej kancelarii od rozwodów. Skorzystanie z profesjonalnego doradztwa prawnego, umożliwia w sprawny sposób przejść przez postępowanie rozwodowe. Czy warto zatem skorzystać z usług prawnika? Bez względu na to, czy rozwód jest za porozumieniem stron, czy też z orzekaniem o winie, każde postępowania rozwodowe wymaga właściwego i skutecznego postępowania.

Tak naprawdę najczęstszymi przyczynami wydłużenia procesu rozwodowego, są błędy formalne w pozwie lub w porozumieniu, które zmuszają sąd do odroczenia sprawy i ustalenie kolejnych szczegółów. Koszt rozwodu również bywa zróżnicowany i zależy od skomplikowania sprawy. Rozwód za porozumieniem stron wbrew temu, co można sądzić, nie należy do prostych spraw. Szczególnie gdy sytuacja wymaga ustalenia opieki nad małoletnim dzieckiem. Konieczność wyczerpania wszelkich aspektów prawnych w treści porozumienia sprawia, że prowadzenie spraw przez doświadczonego prawnika, bywa niezbędne. Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron? Cena usług kancelarii prawniczej od rozwodów zależy m.in. od zakresu podjętych czynności, w których efekcie sąd wyda wyrok o orzeczeniu rozwodu.

Jakiego prawnika wybrać?

W opinii prawników najczęściej z ich usług korzystają osoby, które zdecydowały się na współpracę z polecenia znajomych lub na podstawie pozytywnych opinii z internetu. Prawnik od rozwodów powinien posiadać zarówno wiedzę merytoryczną, jak i doświadczenie praktyczne. Wynik postępowania rozwodowego zależy od tego, jak skuteczny będzie prawnik. Po pierwsze intuicja, po drugie, trafność podejmowanych decyzji to cechy, którymi charakteryzują się profesjonalni adwokaci od rozwodów. Czy specjalność prawnika jest istotna? To oczywiście jest istotne, aby prawnik, któremu zostanie powierzona, był kompleksowo przygotowany do jej prowadzenia. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron szczególnie gdzie w grę wchodzą dzieci, treść ugody dotyczącej rodzicielskiego planu wychowawczego nie powinna budzić żadnych wątpliwości sądu. Oznacza to, że należy w niej wyczerpać wszelkie wątpliwości, które mogłyby pojawić się w trakcie rozprawy sądowej. Prawnik od rozwodów powinien być otwarty na współpracę z klientem, wychodząc naprzeciw jego oczekiwaniom, jednak w ramach przepisów prawa.

Rozwód za porozumieniem stron – formalności

Rozwód za porozumieniem stron wymaga spełnienia formalności wymaganych przez sąd, które umożliwiają wydanie wyroku orzekającego o rozwodzie. Do głównych warunków, które należy spełnić, jest określenie opieki nad małoletnim dzieckiem, jeżeli rozwodzący się takie posiadają. Należy w takiej sytuacji zawrzeć ugodę w postaci rodzicielskiego planu wychowawczego. Istotnym aspektem jest zabezpieczenie dóbr dziecka, dlatego należy określić wysokość alimentów oraz miejsce zamieszkania dziecka. Ponadto trzeba określić kontakty dziecka nie tylko z rodzicem, ale również z innymi osobami. Jest także konieczność określenia ogólnej kwestii finansów, a także edukacji małoletniego. Równie istotny jest sposób komunikowania się rodziców między sobą oraz kwestia zdrowia dziecka. Ustalenie wymienionych obszarów jest niezbędne, ponieważ w przypadku rozwodu za porozumieniem nie może być kwestii spornych. Odroczenia spraw rozwodowych skutecznie przedłużają wydanie wyroku, natomiast błędy formalne hamują tok sprawy. Profesjonalna kancelaria prawnicza od rozwodów dysponuje prawnikami, którzy mają bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych o różnym stopniu skomplikowania. Nie należy bagatelizować aspektów formalnych postępowania sądowego, dlatego wsparcie doświadczonego prawnika od rozwodów często bywa kluczowe.

Zobacz koniecznie:

Od czego zależy koszt rozwodu za porozumieniem?

Koszt postępowania rozwodowego prowadzonego przez prawnika od rozwodów powinien zostać ustalony w całości na początku sprawy. To najczęściej wybierana forma przez klientów kancelarii prawniczych od rozwodów. Warunki umowy oraz koszt dotyczą zazwyczaj pierwszej instancji, jednakże przy założeniu, że żadna ze stron nie wycofa się z porozumienia. Koszt prowadzenia rozwodu za porozumieniem stron zależy od regionu oraz doświadczenia prawnika i wynosi od 2 do 5 tys. złotych, przy założeniu, że odbędzie się jedna rozprawa zakończona wyrokiem. Warto zaznaczyć, że sprawa rozwodowa za porozumieniem stron nie dotyczy podziału majątku lub innych kwestii, które nie zostały ujęte w podpisanym przez strony porozumieniu. Inną formą zapłaty za czynności procesowe jest opłata za poszczególne czynności. Dotyczy to, m.in. opłaty indywidualnej za przygotowanie pisma, pozwu, ugody dotyczącej rodzicielskiego planu wychowawczego lub reprezentowania podczas sprawy sądowej. Na wykonanie czynności podczas procesu rozwodowego warto zawrzeć umowę, dzięki której klient będzie miał uregulowany cennik usług. Koszt spraw za porozumieniem stron wzrośnie w sytuacji, która wymusi wykonanie dodatkowych czynności zarówno procesowych, jak i formalnych i może wynieść od 2 do 4 tys. złotych więcej.