Domy szkieletowe o konstrukcji stalowej

Domy szkieletowe o konstrukcji stalowej – przy budowie domów szkieletowych najczęściej wykorzystywanym budulcem jest drewno, z którego to powstaje jak sama nazwa wskazuje szkielet budynku w późniejszym czasie jest ocieplony i obudowywany. Jednak nie jest to jedyny dostępny na polskim rynku materiał dedykowany na tworzenie konstrukcji domów szkieletowych. Równie popularnym i cieszącym się coraz większym powodzeniem budulcem z roku na rok staje się stal i konstrukcje stalowe. Domy szkieletowe wykonywane w oparciu o szkielet stalowy mogą z powodzeniem posiadać nawet wysokość 6 metrów i wznosić się, aż na cztery kondygnacje budynku.

Do stworzenia szkieletów stalowych domów w naszym kraju najczęściej wykorzystywane są profile stalowe zimnogięte, które są odporne na wszelkie zginania i naprężenia, a także naciski. Do produkcji profili na domy szkieletowe wykorzystuje się stal najwyższej jakości o niewielkiej masie, która gwarantuje wytrzymałość budynku przez długie lata. Najczęściej profile stalowe są dodatkowo ocynkowane w celu zabezpieczenia ich przed korozja i działaniem warunków atmosferycznych.

Osoby chcące budować domy szkieletowe o konstrukcji stalowej mają możliwość zamówienia profili w Polsce, gdzie są one produkowane w fabrykach stali lub sprowadzić z zagranicy. Dzięki produkcji pod zamówienie nie ma ograniczeń co do długości oraz połączeń i kształtów profili. to w fabryce powstają poszczególne łączenia szkieletów domów szkieletowych. Cała konstrukcja po wyprodukowaniu jest dostarczana przez firmę na plac budowy, gdzie jest tam finalnie skręcana i montowana dla uzyskania pożądanych właściwości i kształtów. Istnieje także opcja zamówienia wykonania gotowych elementów ścian i podłóg, które zostaną ze sobą połączone na placu budowy w momencie powstawania domu szkieletowego. Taka możliwość znacznie ułatwia i przyspiesza wszelkie prace związane z powstawaniem tego typu konstrukcji.

Domy szkieletowe o konstrukcji stalowejFundamenty w przypadku takich domów szkieletowych tak jak i w przypadku konstrukcji drewnianych powinien być wykonany w sposób tradycyjny z materiałów betonowych. Wielkość oraz głębokość fundamentów ściśle zależy od wielkości konstrukcji oraz jej obciążenia, a także warunków glebowych panujących w miejscu powstawania domu szkieletowego. Wykończenie domu szkieletowego wykonywanego z konstrukcji stalowych stanowi pełną dowolność dla inwestorów. Dzięki profilom nie ma potrzeby umieszczania dodatkowych wsporników dedykowanych do montażu ścian. We wnętrzach takich domów z powodzeniem sprawdzą się płyty kartonowo gipsowe, a także wszelkiego rodzaju okładziny drewniane. Do wypełnienia przestrzeni między okładzina na konstrukcja można z powodzeniem wykorzystać wełnę mineralna czy pianki termoizolacyjne, a nawet styropian. Należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie szkieletu, gdyż nie staranne wykonanie tego etapu prac może się wiązać z późniejszymi problemami z temperatura w budynku.

Sprawdź koniecznie:

Pomimo tego, że izolacja termiczna powinna być wykonana starannie, należy pamiętać o tym, aby wszystkie warstwy posiadały możliwość odprowadzania powietrza i wilgoci. Pozwoli to zapobiec powstawaniu pleśni w domach szkieletowych. Wykonanie zadaszenia tego typu domów szkieletowych najlepiej wykonać z lekkiego materiału, dzięki czemu nie trzeba będzie stawiać żadnych słupów wzmacniających. Doskonale w tej roli sprawdzi się blachodachówka, gont bitumiczny czy blacha płaska. Natomiast lepiej jest zrezygnować z dachówki ceramicznej. Zaleta konstrukcji stalowych domów szkieletowych jest to, że można je wykorzystywać do nadbudowania na istniejących już budynkach bez konieczności ich wyłączenia z okresu użytkowania w czasie budowy.

Domy szkieletowe ze stali, kusza swoja niską ceną oraz szybkością wykonania ze względu na konieczność tylko i wyłącznie łączenia poszczególnych elementów wedle projektu. Dodatkowo wykazują one dużą wytrzymałość na wszelkie zjawiska atmosferyczne na przykład trzęsienia ziemi. Oprócz tego domy szkieletowe dają większy obszar powierzchni użytkowej w porównaniu do domów murowanych o takich samych metrażach ze względu na niewielką grubość ścian. Ponad to koszt utrzymania domu szkieletowego jest nieporównywalnie niższy niż w tradycyjnym budownictwie. Wpływ ma na to przede wszystkim brak konieczności ogrzewania ścian przez co można uzyskać duże oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym .Wszelkie rozbudowy oraz remonty czy układanie instalacji w domach szkieletowych przebiega o wiele sprawniej z powodu braku konieczności wykuwania bruzd w ścianach przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Osoby chcące zdecydować się na dom szkieletowy wykonany ze stali nie muszą się obawiać trwałości konstrukcji, gdyż jest ona w całości zabezpieczona przed działaniem ognia oraz korozji. Dodatkowo specjalistyczna technologia wytwarzania i łączeń jest gwarancja trwałości oraz stabilności całej konstrukcji stosowanej do powstawania domów szkieletowych w naszym kraju. To ekonomiczne rozwiązanie pozwala na zamieszkanie we własnym domu w szybkim czasie przy o wiele mniejszych nakładach finansowych niż w przypadku tradycyjnego budownictwa murowanego.