Zalety budowania domów z bali

Zalety budowania domów z bali – moda na powrót do natury i wszystko, co z nią związane, sprawiła, że także dziedzina budownictwa zaczęła szukać ekologicznych rozwiązań dla współczesnych rozwiązań architektonicznych. Stawianie obiektów w pełni murowanych wymaga sporych nakładów materiałów nie zawsze korzystnych dla środowiska, które z każdym rokiem cierpi coraz bardziej przez szereg niefortunnych i nieprzemyślanych decyzji człowieka.

Cóż można zrobić, jeśli coraz więcej rodzin, młodych ludzi, singli chce posiadać własne domy, najlepiej usytuowane na łonie natury, skąd blisko by było do morza, lasu, gór, nad rzekę czy jezioro? Łatwe w opracowaniu pod kątem projektowym, a także w budowie domy z bali zaskarbiły serca wszystkim stęsknionym za powrotem do natury w pełnym tego słowa znaczeniu. Przyjrzyjmy się dziś z bliska, co takiego mają domy z bali, czego nie odnajdziemy w tradycyjnych domach murowanych i dostosowanych do masowego użytkowania. Nie chodzi jedynie o architektoniczne czynniki. Trzeba także wziąć pod uwagę rozbudowany szereg czynników społeczno – ekonomicznych.

Domy z bali – lekkie i wygodne

Jako pierwszą zaletę należy wymienić lekkość konstrukcyjną. Proszę nas dobrze zrozumieć. To, że domy z bali są lekkie konstrukcyjnie, wcale nie będzie oznaczało, że trzeba się bać ich zawalenia przy byle podmuchu jesiennego wiatru. To nie o to chodzi. Mowa o lekkości materiałowej w stosunku do ton wylewanego cementu – także na fundamenty, które przecież są zawsze obecne przy stawianiu tradycyjnych domów murowanych. Bale przeznaczone do utworzenia konstrukcji architektonicznej tez ważą sporo, ale to i tak dużo mniejsza wartość od masy murowanych i tynkowanych ścian. Bale z naturalnego drewna wkopywane są w podłoże, tworzy się na nim charakterystyczny tryb rusztowania oraz fundamentu niewymagającego przekopywania ziemi kilkadziesiąt metrów w głąb. Procesy budowlane przebiegają tutaj znacznie szybciej i sprawniej, niż w przypadku domów murowanych, gdzie stale trzeba mieszać zaprawę w betoniarce, dosztukowywać kolejne partie cegieł, poziomować wysokość powstających ścian, itp.

Sprawdź koniecznie:

Domy z bali – tanie, niż jakiekolwiek inne obiekty do użytkowania na długi czas

Powodem, dla którego tak wielu ludzi obecnie decyduje się stać posiadaczami domów z bali jest korzystna cena rynkowa tego typu obiektów. Najskromniejsze, ale bardzo wygodne domy z bali mogą powstać na działce budowlanej już po wpłaceniu kilkudziesięciu, niecałych 50 tysięcy złotych na konto wybranej firmy inwestycyjnej. Jak ma się do tego inwestycja w postaci wielkiego domu jednorodzinnego za ponad 200 tysięcy złotych? No właśnie! Czy trzeba się jeszcze dziwić, że firmy deweloperskie w tej chwili odnotowują gwałtowne odejście od chęci kupowania mieszkań w bloku czy też kosztownych domów budowanych metodą tradycyjną? Dziś każdy liczy ostatni grosz i tak naprawdę, w głębi duszy, wszyscy chcemy żyć oszczędnie, z zachowaniem szacunku do tego, co Bóg dał nam najpiękniejszego – natury. A natury się nie oszuka, ona upomni się o swoje prędzej czy później.

Domy z bali – obiekty przeznaczone do wynajmowania

Zalety budowania domów z bali
Zalety budowania domów z bali

Efektowne domy z bali można traktować jako naturalne środowisko zamieszkania. Dla wielu osób jest to także ciekawe rozwiązanie na prowadzenie działalności biznesowo – turystycznej. Jak to wygląda w praktyce? Właściciel atrakcyjnej działki, położonej w ciekawym turystycznie miejscu decyduje się postawić serię domków, z których w przyszłości korzystać będą turyści. Każdy domek miesięcznie będzie w założeniu przynosił określone dochody. W specjalnie zaprojektowanym gospodarstwie agroturystycznym może znaleźć się kilka lub nawet kilkanaście takich domków. Okazji pod wynajem może być mnóstwo – różne święta kalendarzowe, urlopy, rocznice, urodziny, imieniny, wspólne weekendy z przyjaciółmi, chęć spędzenia wspólnych chwil tylko we dwoje. Wynajmuje się takie domki na określony czas. Można w zacisznej okolicy odpocząć od codziennych trosk, naładować akumulatory, poznać malowniczą okolicę, pełną oryginalnej przyrody. Nowoczesne domki turystyczne przygotowane zostają w taki sposób, aby można było korzystać z nich w trybie całorocznym.

Co zrobić, gdy po pewnym czasie domy z bali się znudzą?

Po pewnym czasie użytkowania zdarzyć się może, że nasze domy z bali nie są nam już potrzebne, że nie chcemy już z nich korzystać na dłuższą metę. Inwestorzy i projektanci tego typu obiektów rozumieją również i takie sytuacje. Dlatego przy opracowywaniu projektów postawiono szczegółowy nacisk na to, aby domki były łatwe nie tylko w stawianiu, ale także w demontażu. Zdemontowanych części domków z bali nie spala się w ogniu, ani nie wyrzuca się na śmietnik. Zdemontowany domek z bali może zostać po prostu przetransportowany z jednej lokalizacji do drugiej, gdzie ktoś inny zdecydować się może na ponowne jego zastosowanie. Domki wykonane w stu procentach z drewna są żywym i dobitnym obrazem tego, w jaki sposób powinno się traktować surowce naturalne w całej naszej przemysłowej przestrzeni. Nic tutaj nie ulega degradacji, wszystkie elementy z drewna konstruowane są w taki sposób, aby można było je w przyszłości wykorzystywać po wielokroć. Dzięki temu nie cierpi nasze środowisko naturalne, lasów przybywa, a nie ubywa, my możemy oddychać zdrowym powietrzem i mieszkać w zdrowych dla naszych płuc warunkach.